ارسال ۱ به ۱۰۰۰۴۶۳۶

مشاوره رژیم رایگان لاغری

خواص روغن سبوس برنج

خواص روغن سبوس برنج بسیار زیاد است. روغن برنج به دلیل فواید سلامتی که دارد، در بین انواع روغن ها رواج دارد. ما با معرفی روغن سبوس برنج در رژیم غذایی خود، دیدگاه مفصلی را در اختیار شما قرار می دهیم.

روغن سبوس برنج چیست؟

روغن سبوس برنج برنج روغنی است که از سبوس برنج تهیه می شود. سبوس یک پوسته بیرونی یا لایه ای است که هر هسته برنج را احاطه کرده است (مانند سیب زمینی توسط پوست آن احاطه شده است). روغن از این پوسته استخراج می شود. این عطر و طعم ملایمی دارد، اما گاهی اوقات به دلیل طعم سبک آن ، در بسیاری از برنامه های مختلف آشپزی کاملاً متنوع است.

Rice Bran Oil تمام این مزایا را دارد که باعث می شود رستوران ها و مصرف کنندگان هردو بخواهند از آن استفاده کنند. اما قبل از اینکه خیلی دور نشویم ، ابتدا می خواهیم در مورد اینکه واقعاً روغن سبوس برنج چیست ، از چه چیزی تهیه شده است و بهترین ویژگی های روغن صحبت خواهیم کرد. سپس خواهیم فهمید که چرا مردم آن را دوست دارند.

خواص روغن سبوس برنج برای بدن

مراحل آماده سازی روغن سبوس برنج

بسیار مشهور است که غذاهای فرآوری شده ناسالم هستند زیرا احتمالاً طبیعی بودن خود را از دست می دهند. روغن سبوس برنج تصفیه نشده یا فشرده نشده است. این کار برای دستیابی به یک محصول پایدار با ماندگاری طولانی و نقطه ذوب بالا، تحت سلسله فرآیندهای پالایش قرار می گیرد. مراحل پالایش عبارتند از:

 • دیگومینگ
 • خنثی سازی.
 • تجزیه.
 • دفع زدائی
 • نمناک

پس از گذراندن کلیه مراحل فوق ، روغن سبوس برنج تهیه می شود.

تأثیر پالایش روغن سبوس برنج بر محتوای اوریزانول چیست؟

اریزانول ماده ای سالم است که در روغن سبوس برنج وجود دارد. به صورت مکمل نیز موجود است ، اما به طور طبیعی در سبوس برنج و سبوس گندم مشاهده می شود. خواص مفید اوریزانول شامل موارد زیر است:

 • کلسترول را کاهش می دهد.
 • سلامت پوست را بهبود می بخشد.
 • ضد التهاب
 • آنتی اکسیدان
 • سطح گلوکز خون را کاهش می دهد.
 • مطالعات مشاهده کرده اند که در طی فرآیند تصفیه روغن سبوس برنج مقداری اوریزانول از بین می رود.

آیا روغن سبوس برنج سالم است؟

نظر شما در مورد روغن سبوس برنج چیست؟ این روغن را یک متخصص تغذیه به دلیل مزایای سلامتی و دمای بالای ذوب آن به من توصیه کرده است.

روغن سبوس برنج از جوانه و پوسته داخلی برنج استخراج می شود. از طعم ملایمی برخوردار است و به دلیل مناسب بودن در روش های پخت و پز  و درجه حرارت بالا مانند سرخ کردن در غذاهای آسیایی بسیار محبوب است. گفته می شود راز تمپور خوب است.

یک مطالعه از دانشگاه روچستر در نیویورک نشان داد که بخش های جدا شده ویتامین موجود در روغن سبوس برنج ممکن است برای کنترل کلسترول مفید باشد ، اگرچه بیشتر شواهد این امر از مطالعات انجام شده در حیوانات آزمایشگاهی است. در يكي از اين مطالعات ، كلسترول كل در موش هاي آزمايشگاهي ۴۲ درصد كاهش يافت. این تحقیق در ماه مه ۲۰۰۵ منتشر شد ، با عنوان “مواد غذایی و سم شناسی شیمیایی”.

خواص روغن سبوس برنج

روغنی سالم برای قلب

روغن برنج سبوس دارای مقادیر متعادل چربی های اشباع نشده، غیر اشباع است. همچنین یک روغن دوستدار قلب محسوب می شود که می تواند به بهبود کلسترول شما کمک کند. گارگی شارما، متخصص تغذیه و متخصص مدیریت وزن می گوید: “سبوس برنج ممکن است به کاهش کلسترول کمک کند زیرا حاوی مقدار مناسب اوریزانول است که یک آنتی اکسیدان است. این امر به کاهش جذب کلسترول کمک می کند.” انجمن قلب آمریکا و سازمان بهداشت جهانی (WHO) روغن سبوس برنج را به عنوان بهترین انتخاب برای بهبود سطح کلسترول توصیه می کنند.

نقطه ذوب بالا برای سرخ کردن

روغن سبوس برنج نقطه ذوب بالایی دارد – برخی ادعا می کنند تا دمای ۲۵۴ درجه سانتیگراد یا ۴۹۰ درجه فارنهایت (گرچه Centra Foods حداکثر ۴۵۰ درجه فارنهایت را توصیه می کند)، که باعث می شود آنرا برای هم برای سرخ کردن یا پخت و پز مناسب کند. این ماده می تواند مواد مغذی خود را حتی در دماهای بالا حفظ کند. همچنین مشاهده شده است که غذاهای پخته شده در دماهای بالا روغن کمتری جذب می کنند.

بدون چربی ترانس

روغن سبوس برنج به طور طبیعی فاقد چربی است و به سرعت جایگزین روغنهای هیدروژنه حاوی چربی ترانس می شود. بسیاری از روغنهای امروزی تا حدی هیدروژنه هستند (که FDA پس از سال ۲۰۱۸ ممنوع اعلام کرده است) و مصرف کنندگان به طور فعال به دنبال گزینه های دیگر هستند. این روغن با نقطه ی ذوب بالا و طعم اندک آن برای همه ی افراد مناسب و مطلوب است.

حاوی آنتی اکسیدان است

روغن سبوس برنج حاوی یک ویتامین E، آنتی اکسیدان ها و سایر ریز مغذی ها برای کمک به مبارزه با رادیکال های آزاد و مقابله با اثرات پیری است. این اجزای روغن سبوس برنج به آن ماندگاری فوق العاده ای نیز می بخشد. همچنین یک منبع طبیعی آنتی اکسیدان هایی مانند توکوفرول ها، توکوترینول ها، گاما اوریزانول، فیتواسترول ها، پلی فنول ها و اسکوالن است.

مواد غذایی روغن کمتری جذب می کنند

روغن سبوس برنج به دلیل خاصیت چسبناک به مواد غذایی نمی چسبد. ویسکوزیته (ضخامت) روغن سبوس برنج بسیار سبک است. این بدان معنی است که غذاهای پخته شده با روغن سبوس برنج می توانند تا ۲۰٪ روغن کمتری جذب کنند. جذب کمتر روغن منجر به کاهش کالری، بهتر و سبک تر شدن مواد غذایی و افزایش طعم و چاشنی می شود.

طعم خنثی

طعم تاثیر زیادی در هنگام پخت و پز دارد. نداشتن طعم تضمین می کند که غذای شما عطر و طعم خود را حفظ کند. روغن سبوس برنج تاثیری در طعم موادی که در پخت و پز استفاده می کنید ندارد. می توانید برای پخت کلوچه یا کیک نیز از این روغن استفاده کنید. کمی لمس این روغن در سالادهای شما طعم مزه ای به غذای شما می بخشد. سبک و همه کاره ، روغن سبوس برنج امروزه بسیار محبوب است.

حاوی ویتامین E است

روغن سبوس برنج از سبوس تهیه می شود که به ویتامین E بسیار سرشار است ، این روغن حاوی خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی قدرتمند است که می تواند در پیشگیری از سرطان کمک کند. ویتامین E همچنین برای تقویت ایمنی شناخته شده است.

کاهش وزن را ارتقا می بخشد

روغن سبوس برنج حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به افزایش میزان متابولیک شما کمک می کنند و شما را در رسیدن به اهداف کاهش وزن خود نزدیکتر می کنند.

 دارای ماندگاری طولانی است

از آنجا که روغن سبوس برنج بسیار غنی از آنتی اکسیدان است ، به آن کمک می کند تا در برابر سفتی مقاومت کند و در نتیجه باعث کاهش فساد شود. این امر همچنین به افزایش ماندگاری آن کمک می کند.

دارای خواص ضد التهابی است

روغن سبوس برنج حاوی خواص ضد التهابی است که در مبارزه و کاهش اثرات یائسگی مانند گرگرفتگی کمک می کند.

 برای افرادی که دیابت دارند مفید است

فواید روغن سبوس برنج برای دیابت ممکن است چندان شناخته شده نباشد. مطالعات نشان می دهد که روغن سبوس برنج برای بیماران دیابتی مناسب است زیرا تقریبا ۳۰٪ قند خون آنها را کاهش می دهد.

خواص روغن سبوس برنج برای پوست و مو

خواص روغن سبوس برنج برای پوست و مو

جدا از فواید سلامتی زیادی که روغن سبوس برنج دارد ، می توان از آن برای ساخت صابون نیز استفاده کرد. فواید روغن سبوس برنج برای پوست ، آن را به یکی از بهترین راه حل های درمانی بسیاری از اختلالات پوستی و شرایط پوستی تبدیل می کند. برخی دیگر از مزایای روغن سبوس برنج عبارتند از:

۱. در درمان اگزما کمک می کند

با استفاده موضعی از روغن سبوس برنج می توان پوست خشک و اگزما را با موفقیت درمان کرد. خاصیت مرطوب کننده آن در کاهش این نوع از اختلالات پوستی کمک می کند.

۲. در درمان آکنه کمک می کند

معمولاً پوست مستعد آکنه کمبود اسید لینولئیک را نشان می دهد. تعادل کامل اسیدهای اولئیک و لینولئیک موجود در روغن سبوس برنج ، آن را برای درمان آکنه مناسب می کند. این روغن حاوی اسید پالمیتیک است که باعث تقویت پوست سالم می شود.

۳. در تأخیر روند پیری کمک می کند

وجود اسکالن موجود در روغن سبوس برنج به سفت شدن پوست و کمک به بهبود سلامت پوست کمک می کند. تشکیل چین و چروک کند می شود و این روند پیری را کنترل می کند.

۴. رشد مو را ارتقا می بخشد

اینوزیتول یک ترکیب کربوهیدرات است که به دلیل جلوگیری از شوره سر و کاهش انتهای شکاف شناخته شده است. این ترکیب به وفور در روغن سبوس برنج یافت می شود. این روغن همچنین حاوی اسیدهای چرب مانند امگا ۳ است که از ساییدگی زودرس موهای شما جلوگیری می کند.

۵. مورد استفاده در ساخت صابون

روغن سبوس برنج به همراه کره درخت ارگانیک ، روغنهای دیگر و هیدروکسید سدیم می تواند برای تهیه صابون مورد استفاده قرار گیرد.

برای مشاهده مقاله اصلی ترجمه شده از این قسمت وارد شوید. این مقاله از ترجمه چندین مقاله انگلیسی نوشته شده است.

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها