ارسال ۱ به ۱۰۰۰۴۶۳۶

مشاوره رژیم رایگان لاغری

علائم اولیه دیابت چیست؟

دیابت و انواع آن

۱-علائم هشدار دهنده ی معمول دیابت شامل :

علائم دیابت افزایش تشنگی
افزایش گرسنگی (بخصوص بعد از غذا خوردن)
خشکی دهان
تکرر ادرار یا عفونت های ادراری
کاهش وزن بی دلیل ( حتی در صورتی که خوب غذا می خورید یا احساس گرسنگی دارید)
خستگی و ضعف
تاری دید
سر درد

۲) تفاوت دیابت نوع ۱ و نوع ۲ چیست؟

سلول ها بدون وجود انسولین قادر به جذب گلوکز و تولید انرژی نیستند.

در دیابت نوع ۱که به اصطلاح دیابت نوجوانی هم گفته می شود، پانکراس قادر به تولید انسولین نیست یا مقدار کمی انسولین تولید می کند. دیابت نوع ۱، یک بیماری خود ایمنی است که سیستم ایمنی بدن اشتباها به سلول های خودی تولید کننده انسولین در پانکراس حمله میکند.

نوع دوم یا به اصطلاح دیابت غیر وابسته به انسولین یا دیابت بزرگسالان در هر سنی می تواند ایجاد شود ولی معمولا در بزرگسالی ظهور میابد.در صورت پیشرفت نوع ۲ پانکراس قادر به تولید مقدار کمتری از انسولین می باشد.

۳) آیا دیابت درمان پذیر است؟

تا کنون درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. چه دیابت نوع یک (شروع در سن کم و وابسته به انسولین) و چه دیابت نوع دو ( شروع در بزرگسالی) ، بیماری از بین نمی رود.

۴) کدام نوع دیابت۱یا۲ بدتر است؟

انسولین نوعی هورمون است که توسط پانکراس برای تنظیم قند خون و تولید انرژی به کار می رود. عدم وجود مقدار کافی از انسولین یا مقاومت به انسولین باعث ایجاد انواع دیابت ها می شود. انواع آن شامل دیابت نوع ۱ و ۲ و دیابت حاملگی است که هر کدام علت ، علائم خطر و روش درمانی متفاوتی دارند.

۵) دیابت نوع ۳ چیست؟

دیابت نوع ۳ عنوانی است که برای بیماری آلزایمر که به علت مقاومت به انسولین در سلول های مغزی ایجاد می شود، نسبت داده می شود.

۶) چگونه می توانم قند خون خود را به سرعت کاهش بدهم؟

نوشیدن هرچه بیشتر آب
ورزش : یک روش خیلی خوب برای کنترل قند خون در یک رنج مناسب به عنوان بخشی از برنامه روتین کنترل دیابت
خوردن میان وعده های حاوی پروتئین

۷) علائم هشدار دهنده ی دیابت کودکان چیست؟

افزایش تشنگی و تکرر ادرار
از دست دادن وزن
خستگی و ضعف
تحریک پذیری یا تغییر رفتار
تاری دید
عفونت مخمری

۸) آیا دیابت میتواند منجر به مرگ شود؟

فراد مبتلا به دیابت نیاز به چک کردن منظم قند خون دارند. بیماری های قلبی عروقی شایع ترین علت مرگ در بیماران مبتلا به دیابت است. بیماری های قلبی عروقی می تواند بر روی رگهای خونی و قلب اثر بگذارد و منجر به عواقب مرگ آور مثل بیماری عروق کرونر قلبی (منجر به حمله قلبی ) یا سکته مغزی شود.

۹)  چه مدت زمان می شود با دیابت نوع ۲ زندگی کرد؟

میانگین امید به زندگی یک بیمار دیابتی نوع ۲ بین ۷۷ تا ۸۱ سال است. با این حال، برای افراد مبتلا به دیابت در صورت حفظ سطح قند خون در یک رنج مناسب طول عمر بیشتر از سن۸۵ سالگی غیر عادی نیست.

۱۰) آیا می توانم دیابتم را درمان کنم؟

برای برخی از افراد، شیوه زندگی سالم برای دیابت به اندازه کافی برای کنترل قند خون خود کافی است. این به این معناست که اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را با خوردن غذاهای سالم و فعالیت بیشتر کاهش دهید. اما اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ نیاز به مصرف یک یا چند دارو یا انسولین دارند.

۱۱) چگونه میتوان دیابت نوع ۳ را درمان کرد؟

رویکرد جدید برای درمان “دیابت نوع ۳” بیماری آلزایمر شناخته شده است که استفاده از حساس کننده های انسولین است که ممکن است در درمان بیماری آلزایمر نقش داشته باشند و باعث جلوگیری از کاهش شناختی افراد مبتلا به آلزایمر شود.

۱۲)  آیا می توان با نوشیدن آب سطح قند خون را کاهش داد؟

اگر قند خون بالا باشد، کلیه ها سعی خواهند کرد که قند را از خون خود بگیرند و دفع کنند. آب آشامیدنی می تواند به بدن برای دفع قند اضافی از خون کمک کند. به طور خلاصه، اگرانسولینعملکرد خود را نداشته باشد، بهترین راه برای کاهش قند خون، پیاده روی و نوشیدن آب است.

۱۳) چگونه میتوان دیابت را بطور طبیعی کنترل کرد؟

ورزش منظم
کنترل مصرف کالری
افزایش فیبر مصرفی
نوشیدن آب و حفظ سطح آب بدن
کنترل سطح استرس
کنترل سطح قند خون

۱۴) بیماران دیابتی  از مصرف چه موادی باید خودداری کنند؟

غذاهای شیرین
آبمیوه
میوه های خشک شده
برنج سفید، نان و آرد
تمام لبنیات چربی
چربی گوشت

۱۵) عوارض بدنی برای شخصی که مبتلا به دیابت است چیست؟

قند خون بالا می تواند باعث بی حسی، سوزش، یا خارش در دست ها، پاها و انگشتان شود که این به علت عارضه ای از دیابت به نام نوروپاتی دیابتی است که اغلب پس از سال ها افزایش قند خون بالا اتفاق می افتد.

۱۶) علائم قند خون بالا چیست؟ هنگامی که قند خون بالا است چه احساسی دارید؟

اگراحساس تشنگی زیاد و خستگی دارید ، دچار تاری دید هستید ، وزنتان سریع کاهش یافته و اغلب مجبورید که به حمام بروید قند خون شما ممکن است بیش از حد بالا باشد. قند خون بسیار بالا می تواند به معده شما آسیب برساند و احساس ضعف یا غش کنید.

۱۷) سطح بالای قند خون چقدر است؟

مقدار گلوکز خون معمولا اگر قبل از غذا بیش از ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر یا دو ساعت بعد از غذا بالاتر از ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد بیش از حد بالا است. با این حال، بیشتر علائم نشانه های گلوکز بالای خون تا زمانی که سطح قند خون به بالاتر۲۵۰ mg/dl برسد ظاهر نمی شود.

۱۸) حذف چه موادی از رژیم غذایی باعث رهایی از ابتلا به دیابت میشوند؟

به طور طبیعی برای جلوگیری از مبتلا شدن به دیابت، اولین قدم این است که این غذاها را از رژیم خود حذف کنید: شکر تصفیه شده: شکر تصفیه شده به سرعت گلوکز خون را افزایش می دهد، و نوشابه ها،  آب میوه و سایر نوشیدنی های شیرین، انواع شکلات و شیرینی مهمترین عوامل ابتلا هستند. قند اینگونه خوراکی ها به سرعت وارد جریان خون می شود و می تواند باعث افزایش شدید گلوکز خون شود.

۱۹) رنج نرمال قند خون چقدر است؟

برای افرادی که به دیابت مبتلا نیستند، قند خون ناشتا باید کمتر از  mg / dl  ۱۰۰باشد. سطح گلوکز طبیعی قبل از غذا mg / dl 70-99 می باشد. میزان قند دو ساعته بعد از غذا باید کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسیلیتر باشد

۲۰) خوردن چه میوه هایی برای افراد دیابتی مناسب تر است؟

میوه های دارای شاخص گلیسمی کم (مقدار GI 55 یا کمتر) همیشه انتخاب مناسب و توصیه شده برای بیماران دیابتی هستند زیرا سرعت آزادسازی کربوهیدرات آهسته ای دارند که به بهبود قند خون کمک می کنند. نمونه های خوب از میوه های با GI کم عبارتند از سیب، گلابی، موز، انواع توت، کیوی، پرتقال، هلو، آلو و توت فرنگی.

منبع : مجله سلامت درمان سرا

آیا میدانستید سبوس برنج برای کنترل دیابت مفید است ؟

, , , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها