ارسال ۱ به ۱۰۰۰۴۶۳۶

مشاوره رژیم رایگان لاغری

سبزیجات برای دیابت نوع ۲

دیابت نوع 2

بهترین سبزیجات برای دیابت نوع ۲ را می‌شناسید؟
دیابت نوعی بیماری متابولیکی با ویژگی‌های هایپرگلیسمی است که به علت ترشح غیر طبیعی انسولین (انجمن دیابت آمریکا) رخ می‌دهد.
انواع مختلفی از دیابت وجود دارد، اما شایع‌ترین نوع آن، دیابت نوع ۲ است.
دیابت نوع ۲ به این علت ایجاد می‌شود که سلول‌ها به طور طبیعی به انسولین واکنش نشان نمی‌دهند،
اختلالی که مقاومت به انسولین نام دارد.
در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ علاوه بر مقاومت در برابر انسولین ممکن است اختلال در ترشح انسولین و تولید بیش از حد گلوکز نیز رخ بدهد. با این حال، تخریب سلولی سلول‌های بتا در لانگرهانس که در دیابت نوع ۱ رخ می‌دهد، در این نوع دیابت وجود ندارد. افرادی که مبتلا به دیابت هستند باید گام‌هایی برای کنترل قند خون‌شان بردارند. یک راه مناسب برای کنترل قند خون، داشتن یک رژیم غذایی مناسب است.

مواد غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲

مواد غذایی که شما مصرف می‌کنید به منظور استفاده در عملکرد سلولی به گلوکز تبدیل می‌شود. گلوکز به کمک انسولین نیاز دارد تا بتواند به دیواره‌ی سلول نفوذ کند، زیرا به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

۱. فیبر

یک مطالعه نشان داد افرادی که فیبر بیش‌تری مصرف می‌کنند بسیار بهتر از آن‌هایی که فیبر مصرف نمی‌کنند، قادر به کنترل قند خون‌شان هستند. فیبر همچنین به شما کمک می‌کند تا کالری‌های دریافتی و اشتها‌ی‌تان را مدیریت کنید. میوه‌ها و سبزیجات منابع خوبی برای این ماده‌ی مغذی هستند.

۲. ویتامین A

آنتی‌اکسیدان موثر برای تبدیل شدن به بتا کاروتن است که باعث کاهش خطر نابینا شدن در افراد دیابتی می‌شود.

۳. پروتئین، ویتامین B۱، B۲، B۱۲، ویتامین C، پانوتنیک اسید و پتاسیم

این‌ها می‌توانند تولید انسولین را در بدن تحریک کنند. ویتامین B۱۲ برای درمان نوروپاتی دیابتی موثر است.

۴. ویتامین C (اسید اسکوربیک)

به روند ترشح انسولین کمک می‌کند. انسولین به عنوان یک تنظیم‌‌کننده در متابولیسم گلوکز در بدن عمل می‌کند. اگر مقدار انسولین کم‌تر از حد مورد نیاز باشد، بیماری دیابت رخ خواهد داد.

۵. ویتامین D

مهم است که سلول‌های جزایر لانگرهاوس بتوانند به درستی انسولین را ترشح کنند. تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که کم‌ترین میزان ویتامین D را در خون‌شان دارند، برای مدیریت قند در بدن‌شان با مشکل مواجه می‌شوند و در معرض ریسک بالاتر ابتلا به دیابت قرار دارند.

۶. ویتامین E

استرس اکسیداتیو را کاهش می‌دهد، بنابراین ویژگی‌های فیزیکی غشا و فعالیت‌های مرتبط با انتقال گلوکز را بهبود می‌دهد.
این ویتامین برای بیماران دیابتی بسیار مفید است.

۷. ویتامین K۲

ویتامنی K2 حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد؛
افرادی که بیش‌ترین میزان ویتامین K۲ را از مواد غذایی دریافت می‌کنند،
حدود ۲۰ درصد احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را در خودشان کاهش می‌دهند.

۸. کلسیم:

بدن شما به کلسیم برای پردازش ویتامین D نیاز دارد.

۹. منیزیم

منیزیوم به فرآیند متابولیسم گلیکوژن کمک می‌کند؛ منیزیم به همراه ویتامین B۶ به فرآیندهای متابولیک در سلول کمک می‌کند.

سبزیجات مناسب برای افراد مبتلا به دیابت

بر اساس مطالب فوق، این سبزیجات برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ (و بر اساس قند و کلسترول صفر در ۱۰۰ گرم) مناسب هستند:

۱. نخود فرنگی (حاوی ۵.۷ گرم قند)

نخود فرنگی چربی اشباع شده، کلسترول و سدیم بسیار کمی دارد. این ماده‌ی خوراکی منبع خوبی از پروتئین، ویتامین A، تیامین، نیاسین، ویتامین B۶، ویتامین C، ویتامین K، فولات، فسفر و مس است و همچنین منبع خوبی از فیبرهای غذایی و منگنز محسوب می‌شود. اما نخود فرنگی قند زیادی دارد.

۲. فلفل (حاوی ۴.۹ گرم قند)

فلفل واقعا در زمره بهترین سبزیجات برای دیابت نوع ۲ است . خوبی فلفل این است که چربی اشباع‌شده، کلسترول و سدیم بسیار پایینی دارد. این ماده‌ی خوراکی منبع خوبی از ویتامین A، ویتامین K، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، پتاسیم و منگنز است و همچنین منبع بسیار خوبی از فیبرهای غذایی، ویتامین C، ویتامین E (آلفا توکوفرول)، ویتامین B۶ و فولات محسوب می‌شود. اما این سبزیجات دارای مقدار زیادی کالری هستند که ناشی از قند موجود در آن‌ها است.

۳. هویج (حاوی ۴.۸ گرم قند)

چربی اشباع شده و کلسترول بسیار پایینی دارد. این ماده‌ی خوراکی همچنین به میزان فراوانی ویتامین A دارد، منبع خوبی برای ویتامین B۶، ویتامین C، پانتوتنیک اسید، فولات، آهن، پتاسیم و مس محسوب می‌شود، و در عین حال میزان مناسبی از فیبرهای غذایی، ویتامین K و منگنز دارد. نکته‌ی بدی که در مرود هویج می‌توان گفت این است که، بخش زیادی از کالری‌اش به دلیل قند موجود در آن است.

۴. پیاز (شامل ۴،۲ گرم قند)

پیاز واقعا در زمره بهترین سبزیجات برای دیابت نوع ۲ است . نکته‌ی مثبت پیاز این است که چربی اشباع‌شده، کلسترول و سدیم بسیار پایینی دارد. این ماد‌ه‌ی خوراکی همچنین منبع خوبی از فیبرهای غذایی، ویتامین B۶، فولات، پتاسیم و منگنز است و میزان مناسبی از ویتامین C دارد. اما پیاز یک جنبه‌ی منفی نیز دارد؛ این‌که بخش بزرگی از کالری موجود در آن از قند است.

۵. کلم (حاوی ۳.۲ گرم قند)

چربی اشباع‌شده و کلسترول بسیار پایینی دارد. کلم منبع خوبی از تیامین، کلسیم، منیزیم، آهن، فسفر و پتاسیم است و همچنین منبع مناسبی از فیبرهای غذایی، ویتامین B۶، ویتامین C، ویتامین K، فولات و منگنز محسوب می‌شود. نکته‌ی منفی در مورد این ریشه‌ی خوراکی این است که بخش بزرگی از کالری آن به دلیل قند موجود در آن است.

۶. گل کلم (حاوی ۲.۴ گرم قند)

گل کلم واقعا در زمره بهترین سبزیجات برای دیابت نوع ۲ است . نکته‌ی خوب در مورد گل کلم این است که در چربی اشباع‌شده و کلسترول بسیار پایینی دارد. این ماده‌ی خورامی منبع خوبی از پروتئین، تیامین، ریبوفلاوین، ویتامین B۶، نیاسین، فولات، اسید پانتوتنیک، ویتامین C، ویتامین K، منیزیم و فسفر و همچنین منبع بسیار خوبی از فیبر‌های غذایی، پتاسیم و منگنز است. اما نکته‌ی منفی در مورد گل کلم این است که بخش بزرگی از کالری آن به دلیل قند موجود در آن است. این سبزی ویتامین C بالایی هم دارد.

۷. بادمجان (حاوی ۲.۴ گرم قند)

خوبی بادمجان این است که چربی اشباع‌شده، کلسترول و سدیم بسیار کمی دارد. این گیاه خوراکی همچنین منبع خوبی از تیامین، نیاسین، ویتامین B۶، اسید پانتوتنیک، ویتامین C، ویتامین K، فولات، منیزیم، فسفر و مس است و منبع مناسبی از فیبرهای غذایی، پتاسیم و منگنز محسوب می‌شود. اما بادمجان دارای مقدار زیادی کالری است که این کالری ناشی از قند موجود در آن است.

۸. تربچه (حاوی ۱.۹ گرم قند)

تربچه واقعا در زمره بهترین سبزیجات برای دیابت نوع ۲ است . خوبی تربچه این است که چربی اشباع‌شده‌ی کمی دارد و کلسترول موجود در آن بسیار پایین است. این گیاه خوراکی همچنین منبع خوبی از ریبوفلاوین، ویتامین B۶، فولات، ویتامین C، کلسیم، منیزیم، مس و منگنز است و منبع مناسبی از فیبر و پتاسیم محسوب می‌شود. اما نکته‌ی بد در مورد تربچه این است که بخش زیادی از کالری آن ناشی از قند است.

۹. کرفس (حاوی ۱.۸ گرم قند)

خوبی کرفس این است که چربی اشباع‌شده و کلسترول کمی دارد و همچنین منبع خوبی از ویتامین A، ریبوفلاوین، ویتامین B۶، فولات، اسید پانتوتنیک، ویتامین C، ویتامین K، کلسیم، منیزیم و فسفر است، و منبع بسیار خوبی از فیبر غذایی، پتاسیم و منگنز محسوب می‌شود. اما نکته‌ی بد در مورد کرفس این است که سدیم بالایی دارد و بخش بزرگی از کالری این ماده‌ی خوراکی ناشی از قند است.

۱۰. کلم بروکلی (حاوی ۱.۷ گرم قند)

کلم بروکلی واقعا در زمره بهترین سبزیجات برای دیابت نوع ۲ است . چربی اشباع‌شده‌ی بسیار کمی دارد و کلسترول آن صفر است. این گیاه خوراکی منبع خوبی از پروتئین، ویتامین A، تیامین، ریبوفلاوین، اسید پانتوتنیک، ویتامین B۶، فولات، ویتامین C، ویتامین E (آلفا توکوفرول)، کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر و سلنیوم است و منبع خوبی از فیبر غذایی، ویتامین K، پتاسیم و منگنز محسوب می‌شود. نکته‌ی بد در مورد این گیاه خوراکی، قند موجود در آن است.

۱۱. خیار (حاوی ۱.۴ گرم قند)

خوبی خیار این است که چربی اشباع‌شده، کلسترول و سدیم بسیار کمی دارد.
اما منبع خوبی از فیبرهای غذایی، تیامین، ویتامین B۶،
ویتامین C، ویتامین K، فولات، اسید پانتوتنیک، منیزیم، پتاسیم، فسفر، مس و منگنز است.
و جنبه‌ی بد خیار این است که بخش بزرگی از کالری آن حاصل از قند است.

۱۲. کدو تنبل (حاوی ۱،۴ گرم قند)

کدو تنبل واقعا در زمره بهترین سبزیجات برای دیابت نوع ۲ است . کدو تنبل گیاه بسیار خوبی برای افراد مبتلا به دیابت است، چرا که چربی اشباع‌شده‌ی کمی دارد و مقدار کلسترول و سدیم در آن بسیار کم است. کدو تنبل همچنین منبع خوبی از ویتامین A، تیامین، نیاسین، ویتامین B۶، ویتامین C، ویتامین E (آلفا توکوفرول)، ریبوفلاوین، فولات، اسید پانتوتنیک، آهن، منیزیم و فسفر است و منبع خوبی از پتاسیم، مس و منگنز محسوب می‌شود.

۱۳. قارچ (حاوی ۱.۱ گرم قند)

قارچ سدیم کم و چربی اشباع‌شده و کلسترول پایینی دارد. این ماده‌ی خوراکی همچنین منبع خوبی از پروتئین، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، پانتوتنیک اسید، ویتامین B۶، فولات، آهن، منیزیم، روی و منگنز است و منبع خوبی از فیبرهای غذایی، فسفر، پتاسیم و مس محسوب می‌ْشود.

۱۴. کاهو (حاوی ۰.۸ گرم قند)

این سبزیجات چربی اشباع‌شده و کلسترول بسیار پایینی دارند.
کاهو منبع خوبی از پروتئین، کلسیم، منیزیم و فسفر است و منبع بسیار مناسبی از فیبرهای غذایی،
ویتامین A، ویتامین K، تیامین، ریبوفلاوین، ویتامین B۶، فولات، ویتامین C، آهن، پتاسیم و منگنز محسوب می‌شود.

۱۵. کولارد (حاوی ۰.۵ گرم قند)

کولارد واقعا در زمره بهترین سبزیجات برای دیابت نوع ۲ است . خوبی این سبزیجات کم بودن چربی اشباع‌شده‌ و پایین بودن کلسترول است. کولارد همچنین منبع خوبی از پروتئین، ویتامین A، تیامین، نیاسین ویتامین C، ویتامین E (آلفا توکوفرول)، ویتامین K، ریبوفلاوین، ویتامین B۶، فولات و پتاسیم است و منبع خوبی از فیبرهای غذایی، کلسیم و منگنز محسوب می‌شود.

۱۶. کلم بروکسل (حاوی ۰.۴ گرم قند)

کلم بروکسل چربی اشباع‌شده و کلسترول بسیار پایینی دارد. این نوع کلم منبع خوبی از ریبوفلاوین، آهن، منیزیم و فسفر است و منبع بسیار مناسبی از فیبرهای غذایی، ویتامین A، ویتامین C، ویتامین K، تیامین، ویتامین B۶، فولات، پتاسیم و منگنز محسوب می‌شود.

۱۷. اسفناج (حاوی ۰.۴ گرم قند)

اسفناج واقعا در زمره بهترین سبزیجات برای دیابت نوع ۲ است . این یکی بهترین گیاه خوراکی برای بیماران دیابتی است. اسفناج چربی اشباع‌شده و کلسترول کمی دارد. منبع خوبی از نیاسین و روی محسوب می‌شود و منبع مناسبی برای دریافت فیبرهای غذایی، پروتئین، ویتامین A، تیامین، ریبوفلاوین، ویتامین B۶، فولات، ویتامین C، ویتامین E (آلفا توکوفرول)، ویتامین K، کلسیم، آهن ، منیزیم، فسفر، پتاسیم، مس و منگنز است. اما سدیم زیادی دارد.

۱۸. خیار چنبر تلخ

خربزه تلخ برای بیماران دیابتی مفید است، سدیم کمی دارد و کلسترول آن نیز بسیار پایین است.
این گیاه همچنین منبع خوبی از تیامین، ریبوفلاوین، ویتامین B۶، ویتامین A، ویتامین C، اسید پانتوتنیک، آهن و فسفر و منبع بسیار مناسبی از فیبرهای غذایی، فولات، منیزیم، پتاسیم، روی و منگنز محسوب می‌شود.

۱۹. کدو سبز

این گیاه خوراکی دارای چربی اشباع شده‌ی کمی است و کلسترول و سدیم آن نیز بسیار پایین است.
کدو سبز همچنین منبع خوبی از تیامین، نیاسین، ویتامین A، ویتامین C و اسید پانتوتنیک و منبع بسیار مناسبی برای دریافت فیبرهای غذایی، پروتئین، ویتامین B۶،
فولات، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، روی، مس و منگنز محسوب می‌شود.

سبزیجاتی که بیماران دیابتی باید از مصرف آن‌ها پرهیز کنند:

۱. سیب‌زمینی.

۲. لوبیا.

۳. گوجه‌فرنگی.

۴. ذرت.

۵. تابر.

منبع : drhealthbenefits

آیا میدانید با مصرف سبوس برنج میتوانید قند خون خود را کنترل کنید ؟

, , , , , , , , ,
Share:

آخرین دیدگاه‌ها