ارسال ۱ به ۱۰۰۰۴۶۳۶

مشاوره رژیم رایگان لاغری

بهترين شيوه‌هاي استفاده از سبوس برنج

روش مصرف سبوس برنج

بهترین روش استفاده سبوس برنج

مي‌توان برای استفاده از سبوس برنج يک قاشق غذاخوري پودر سبوس را در ۵/۱ ليوان آب دم کرد و پس از صاف کردن کمي‌ صبر و دوباره صاف کرد آن رو هر ‌بار نصف ليوان و حداکثر ۲بار در روز از آن استفاده كرد.

دکتر غلامرضا امين متخصص فارماکوگنوزي و استاد دانشكده داروسازي دانشگاه تهران در هفته نامه سلامت نوشت:

سبوس برنج دو خاصیت درمانی دارد

اول اينکه فيبر دارد و جزو گروه ملين‌هاي حجم‌دهنده مدفوع است و مي‌توان از آن در درمان يبوست استفاده کرد. دوم، ويتامين Bدارد و براي جلوگيري اريزش مو مفيد است. براي اين منظور سبوس را مي‌توان هم به صورت خوراکي (خوردن دم‌کرده سبوس) و هم به صورت خارجي (شستشوي موها) استفاده کرد. استفاده دارويي از سبوس برنج تازگي ندارد و از گذشته از پودر سبوس استفاده مي‌شده است.

سبوس فرآورده برنج است، هنگام آماده سازي برنج براي عرضه در بازار مصرف، پوسته سفت و سخت آن جدا و دور انداخته مي‌شود و پوسته دوم با الک جدا مي‌شود و به‌عنوان منبع غني ويتامين B به کار مي‌رود. البته پوست سفت و سخت اوليه هم فيبر زيادي دارد و از آن به عنوان کود گياهي استفاده مي‌شود. موضوع مهم در مورد استفاده از سبوس برنج، آلوده نبودن آن است. سبوس در عمليات خشک کردن و بوجاري برنج جدا مي‌شود و در محيط نامناسب قرار مي‌گيرد و اگر بدون ضدعفوني شدن، به‌صورت فله و در بسته‌بندي‌هاي غيرمطمئن مصرف شود، مي‌تواند مشکل‌ساز و باعث ورود قارچ و ميکروب به بدن شود. به همين‌ دليل بهتر است سبوس در بسته‌بندي‌هاي بهداشتي، داراي نام و نشان استاندارد و از داروخانه‌ها خريداري شود.

براي استفاده خوراکي، مي‌توان يک قاشق غذاخوري پودر سبوس را در ۵/۱ ليوان آب دم کرد و پس از صاف کردن کمي‌ صبر و دوباره آن را صاف کرد و هر ‌بار نصف ليوان و حداکثر ۲بار در روز از آن استفاده كرد. دم کرده سبوس بايد در يخچال نگهداري شود و براي بيشتر از ۲ روز هم تهيه نشود. اگر پودر سبوس ضدعفوني شده باشد، مي‌توان آن را با شير، ماست و سوپ مخلوط و استفاده کرد. در درمان يبوست نيز استفاده بيشتر از روزانه يک قاشق غذاخوري سبوس توصيه نمي‌شود که اين مقدار براي کودکان ۲ تا ۱۲ سال به نصف کاهش پيدا مي‌کند و معادل يک قاشق مرباخوري است. در کودکان زير ۲ سال هم استفاده از سبوس برنج توصيه نمي‌شود.

منبع : salamatnews

ایا میدانید بهترین روش استفاده سبوس برنج چیست؟

, , , ,
Share:

آخرین دیدگاه‌ها