ارسال ۱ به ۱۰۰۰۴۶۳۶

مشاوره رژیم رایگان لاغری

خاصیت ید برای پوست و سلامتی

ید

یادتان می‌آید، زمانی برای نمک‌هایی که به تازگی ید دار شده بودند، تبلیغات تلویزیونی انجام می‌شد؟
می‌دانید چرا آن زمان آن‌قدر در مورد مصرف نمک‌های ید دار اطلاع‌رسانی می‌کردند؟‌
پاسخ آن ساده است، زیرا هنوز هم کمبود ید در میان بسیاری از جوامع شایع است؛
تا آن‌قدر که، حدود ۴۰ درصد از آدم‌های دنیا در معرض این خطر قرار دارند.
فقط به عنوان یک پیش‌زمینه باید گفت، ید ماده‌ی بسیار حیاتی است که بدن برای اجرای ساز و کارهای‌اش به آن نیاز دارد؛ به همین دلیل مصرف آن بسیار ضروری و مهم است. ولی بسیاری از آدم‌ها درباره‌ی فواید ید برای کارکردهای بدن انسان آگاهی کامل ندارند.

ید چیست؟

ید که در قرن نوزدهم توسط یک شیمیدان فرانسوی کشف شد، عنصری غیر فلزی است که بیش‌تر در اقیانوس‌ها و خاک یافت می‌شود. ید عنصری نادر، کم‌مقدار و محلول در آب است که نقش قابل توجهی در سوخت و ساز (متابولیسم) و رشد دستگاه عصبی ایفا می‌کند. جهت حفظ کارکرد سالم دستگاه‌های مختلف بدن، به ویژه غده‌ی تیروئید، به مصرف ید، به مقدار کافی، نیاز دارید. کمبود ید پیامدهای قابل توجهی در بر خواهد داشت و به ایجاد مشکلات جدی برای سلامتی منجر می‌شود. ید با سایر مواد ترکیب می‌شود؛ مثلا ید با پتاسیم ترکیب می‌شود و پتاسیم یدید را تشکیل می‌دهد که به نمک فرآوری شده اضافه می‌شود.
بنابراین، با توجه به اهمیت نقش ید در بدن، کمبود این ماده یقینا باعث ایجاد مشکلات آشکاری می‌شود.

در ادامه به مشکلات ناشی از کمبود ید در بدن نگاهی اجمالی می‌اندازیم.

کمبود ید

ناکافی بودن مقدار ید موجود در بدن به کمبود ید منجر می‌شود.
برخی از علائم کمبود ید عبارت هستند از بزرگ شدن غده‌ی تیروئید، افسردگی، اضطراب،
مشکلات ذهنی، و اوتیسم. کمبود ید باعث کاهش توانایی استدلال می‌شود،
و رخوت و بی‌حالی بدن را فرا می‌گیرد؛ ایمنی بدن نیز کاهش می‌یابد و بیش از پیش در برابر سرماخوردگی،
سرفه، و تب آسیب‌پذیر می‌شود؛‌ بدن دچار اختلالات هورمونی می‌شود،
و این مسئله می‌تواند به آشفتگی‌های هیجانی منجر شود.
زنان در طول دوره‌ی قاعدگی‌شان دچار درد ملایمی در یک یا هر دو پستان می‌شوند.

کمبود ید شدید در بدن به نارسایی اندام‌ها و اختلال در کارکرد تیروئید منجر می‌شود و این مسئله بر فعالیت‌های سوخت و‌سازی (متابولیسم) بدن تاثیر می‌گذارد. کمبود ید در میان زنان باردار مسئله‌ای جدی است. این مسئله برای سلامت مادر و کودک عاملی تعیین‌کننده است و می‌تواند تاثیر عمده‌ای بر توانایی‌های ذهنی و جسمی جنین داشته باشد. مطالعات نشان داده‌اند کمبود ید و اوتیسم می‌توانند با یکدیگر در ارتباط باشند. اگرچه اثبات این مسئله نیازمند پژوهش‌های بیش‌تری در این حوزه است، ولی کمبود ید و اوتیسم همبستگی نگران کننده‌ای با یکدیگر دارند.

کمبود ید یک مسئله‌ی سلامت جهانی است که ملت‌های توسعه‌یافته و در حال توسعه را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. با توجه به آلودگی محیط زیست، خاک سطحی و غنی از ید به سرعت در سراسر جهان از بین می‌رود، و تامین طبیعی این ماده، روز به روز، به یک مشکل تبدیل می‌شود.

میزان توصیه‌ شده‌ی مصرف ید

نخست، اجازه دهید به میزان ید مورد نیاز برای بدن بپردازیم. میزان متوسط مصرف روانه‌ی توصیه شده برای یک فرد بزرگسال، حداقل ۱۵۰ میکرو گرم است، که این میزان برای زنان باردار تا ۲۵۰ میکروگرم افزایش می‌یابد. برای کودکان، بسته به سن آن‌ها، این میزان از ۹۰ الی ۱۵۰ میکروگرم تغییر می‌کند. جهت آگاهی از سطح ید در بدن‌تان، به طور منظم چکاپ انجام دهید.

منابع مختلفی برای تامین ید مورد نیاز بدن وجود دارد. برخی مواد خوراکی و مکمل‌های موجود در داروخانه‌ها می‌توانند ید مورد نیاز بدن را تامین کنند. برخی از این مواد خوراکی عبارت هستند از غلات، لبنیات به ویژه شیر، تخم‌مرغ، غذاهای دریایی، میوه‌ها و سبزی‌ها، و نمک ید دار.

خواص ید برای سلامتی

۱. تنظیم سوخت و ساز (متابولیسم)

ید برای کارکرد مناسب سوخت و‌سازی بدن‌تان بسیار تعیین‌کننده است، زیرا در تولید هورمون‌هایی نقش دارد که بر فعالیت سوخت و‌سازی بدن تاثیر می‌گذارند. ید به جذب بهتر مواد غذایی و تبدیل متعاقب آنها به انرژی کمک می‌کند. کالری‌هایی که برای تبدیل شدن به انرژی می‌سوزند، باعث کاهش وزن می‌شوند؛ در غیر این صورت، به عنوان چربی اضافی ذخیره می‌شوند، و به اضافه وزن و بی‌حالی منجر می‌شوند. این فرآیند آدم را در تمام طول روز فعال و پر انرژی نگه می‌دارد و به خواب آرام شبانه کمک می‌کند، و به این ترتیب، به طور غیر مستقیم باعث از بین رفتن افسردگی و بی‌خوابی می‌شود.

 ۲: کمک به غده‌ی تیروئید

غده‌ی تیروئید برای تولیدی هورمون‌هایی نظیر تیروکسین و تری‌یدوتیرونین از ید استفاده می‌کند؛ این هورمون‌ها به کارکرد ساز و کارهای مختلفی کمک می‌کنند که باعث تثبیت و پایداری بدن می‌شوند. فقدان ید باعث بزرگ شدن غده‌ی تیروئید، و به امراضی نظیر کرتینیسم، کم کاری تیروئید، و گواتر منجر می‌شود. غده‌ی تیروئید جهت حفظ کارکرد مناسب‌ خود به مواد مغذی بسیاری نیاز دارد، و در این میان، ید از همه‌ی این مواد مهم‌تر است. کمبود ید به کارکرد غیر طبیعی غده‌ی تیروئید، و به این ترتیب، به ایجاد مشکلاتی از قبیل اختلال حافظه، ریزش مو، و آلرژی‌ها منجر می‌شود.

۳. کمک به دستگاه تناسلی

اندام‌های تناسلی نیز با کمک ید می‌توانند به طور طبیعی رشد کنند و به بلوغ برسند.
هم‌چنین، ید امکان بارداری را با حداقل مشکل و عوارض فراهم می‌کند و از جنین نیز در برابر مشکلات عصبی محافظت می‌کند.
مصرف مناسب ید باعث حفظ سلامتی مادر و کودک، به ویژه جنین، می‌شود، زیرا عامل تعیین کننده‌ای برای سلامت روانی و جسمی انسان است.
مصرف مکمل‌های ید جهت برآوردن نیاز شدید بدن مادر و جنین به این ماده، به زنان باردار توصیه می‌شود.
مصرف مناسب و دقیق ید می‌تواند باعث کاهش خطر تولد نوزاد با وزن کم، زایمان زودرس، مرده‌زایی،
اوتیسم، و بسیاری دیگر از مشکلات مرتبط با بارداری می‌شود.

۴: تقویت دستگاه ایمنی بدن

باکتری‌ها و ویروس‌ها نمی‌توانند در محیط غنی از ید رشد کنند.
بنابراین، ید می‌تواند از بدن‌تان در برابر بیماری‌ها محافظت کند.
این ماده با فعال کردن آنتی‌اکسیدان‌ها، سپر دفاعی قدرتمندی را در بدن در برابر مشکلات تهدید کننده‌ی زندگی،
نظیر بیماری‌های قلبی و سرطان ایجاد می‌کند.
کمبود ید می‌تواند به اختلال در دستگاه ایمنی بدن منجر شود، به همین علت نیز مصرف کافی ید برای داشتن دستگاه ایمنی قدرتمند در بدن ضروری است.

۵. پیشگیری از کم کاری تیروئید

مصرف ید به اندازه‌ی کافی می‌تواند از بدن‌تان در برابر وضعیتی به نام کم کاری تیروئید، بزرگ شدن غده‌ی تیروئید در قسمت جلویی گردن، محافظت کند. افزایش حجم غده‌ی تیروئید باعث می‌شود بسیاری از کارکردهای بدن به آهستگی انجام شوند و در نهایت باعث افزایش شدید وزن می‌شود. این وضعیت به خشکی پوست، کاهش تمرکز، گرفتگی ماهیچه‌ها، تورم، یبوست، و در موارد شدید، به کما و نارسایی قلبی منجر می‌شود. وجود ید به مقدار کافی در بدن، احتمال ایجاد چنین وضعیت‌های وخیمی را از بین می‌برد.

۶. احتمال کمک به درمان تغییرات فیبروسیستی پستان

زنانی که از بیماری تغییرات فیبروسیستی پستان رنج می‌برند، می‌توانند از فواید ید برای کمک به درمان این وضعیت بهره‌مند شوند. فیبروسیستی پستان وضعیتی که در آن غده‌هایی درون پستان‌ها شروع به رشد می‌کنند. ید نشانه‌های فیبروز را کاهش می‌دهد، و درد و ناراحتی‌های ناشی از این وضعیت را کم می‌کند. از این رو، در شیوه‌های درمانی مدرن و جایگزین جهت معالجه‌ی فیبروز به طور گسترده‌ای از ید استفاده می‌شود. ید به تولید پایدار و کاربردی استروژن در بدن کمک می‌کند، و از این طریق، باعث حفظ سلامتی پستان‌ها، و پیشگیری از تشکیل غده‌ها و کیست‌ها در آنها می‌شود. اگر چه در این حوزه نیاز به پژوهش‌‌های بیش‌تری وجود دارد، آزمایش‌های اولیه ثابت کرده‌اند میان ید و درمان تغییرات فیبروسیستی پستان ارتباط وجود دارد.

۷: حفظ توانایی‌های شناختی

اگر می‌توانید به طور صحیح فکر کنید و مسائل را درک کنید،
باید از ید بابت این کمک سپاسگزار باشید.
چنان‌چه با هر گونه‌ نشانه‌ای از کاهش فعالیت‌های مغزی مواجه هستید، باید به سرعت سطح ید بدن‌تان را بررسی کنید. مطالعات، بهبودی فوری مهارت‌های ذهنی را پس از مصرف ید اثبات کرده‌اند. ید بهره‌وری بزرگسالان را افزایش می‌دهد و باعث ایجاد توانایی‌های شناختی در کودکانِ در حال رشد می‌شود.

۸: تنظیم هورمون‌ها

غده‌ی تیروئید هورمون‌های بسیاری را در بدن تولید و تنظیم می‌کند. ید نقش بسیار حیاتی در کارکرد غده‌ی تیروئید ایفا می‌کند، و از این طریق، باعث حفظ کنترل هورمون‌ها و پیشگیری از ایجاد نوسان در آنها می‌شود. هورمون‌ها بسیاری از فرآیندهای بدن را تنظیم می‌کنند، و ید می‌تواند آنها را در انجام مناسب این کار توانمند بسازد.

۹: محافظت از بدن در برابر تشعشع

ید از غده‌ی تیروئید در برابر جذب عناصر رادیو اکتیو محافظت می‌کند،
و به این ترتیب، از ایجاد صدمات ناشی از تابش به این غده پیشگیری می‌کند.
در صورت بروز نشتی هسته‌ای یا فاجعه‌ای در نیروگاه‌های هسته‌ای، این ویژگی ید می‌تواند بسیار مفید باشد.
هم‌چنین، پزشکان جهت درمان مشکلات بیمارانی که باید تحت رادیوتراپی (اشعه درمانی) قرار بگیرند، از ید استفاده می‌کنند.

۱۰: مبارزه علیه عوامل بیماری‌زا

بسیاری از پزشکان برای مبارزه علیه عوامل بیماری‌زا (پاتوژن) ید را به هر چیز دیگری ترجیح می‌دهند. آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی باکتری‌های خوب را به همراه باکتری‌های بد از بین می‌برند، و به این ترتیب، بدن را از وجود این باکتری‌های سالم محروم می‌کنند و فقط مواد زائد غیر ضروری در بدن‌تان به جای می‌گذارند. از سویی دیگر، با این‌که ید تاثیری مشابه‌ی آنتی‌بیوتیک‌ها در بدن ایجاد می‌کند، ولی هیچ آسیبی به باکتری‌های خوب مورد نیاز بدن نمی‌رساند.

۱۱: محافظت از بدن در برابر سرطان

ید در فرآیند کوچک و نابود کردن سلول‌های عامل سرطان به بدن کمک می‌کند. طی فرآیندی به نام خزان یاخته‌ای یا آپوپتوز، مرگ سامانمند سلول‌ها در جانداران چندیاخته‌ای (چند سلولی)، ید سلول‌هایی را که می‌توانند دائما رشد کنند و باعث سرطان شوند، متوقف و نابود می‌کند. ید در پیشگیری از سرطان‌های تیروئید، پستان، پروستات، و معده ایفای نقش می‌کند.

۱۲: حفظ انرژی و پویایی بدن

حضور ید در بدن، باعث می‌شود پویا و فعال باشید. ید به کارکرد مناسب غده‌ی تیروئید کمک می‌کند و باعث می‌شود در همه جا چابک، پر شور، و مثبت باشید.

۱۳: حفظ استحکام ناخن‌ها

ید باعث تقویت و استحکام ناخن‌های ضعیف و شکننده می‌شود.
این ماده وضعیت کلی ناخن‌ها را بهبود می‌بخشد و از آنها در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کند.
رژیم غذایی متعادلی که حاوی مقدار مناسبی ید باشد، به حفظ سلامت‌ ناخن‌های‌تان کمک، و شفافیت، سختی، و ضد ضربه بودن‌شان را تضمین می‌کند

۱۴. بهبود سلامت دهان

ید باکتری‌های مضر داخل دهان‌تان را از بین می‌برد، و از پوسیدگی و بد رنگی دندان‌ها پیشگیری می‌کند. ید دندان‌های‌تان را تمیز و مستحکم می‌کند و به عنوان یک ماده‌ی ضد عفونی کننده، سلامت و قدرت آنها را حفظ می‌کند. و در نهایت، دهان‌تان را تازه و خوشبو می‌کند.

خواص ید برای پوست

ید به تشکیل پوست سالم و درخشان کمک می‌کند.
این ماده از خشکی پوست پیشگیری می‌کند و سطح رطوبت آن را تنظیم می‌کند.
ید فرآیند التیام جای زخم‌ها و بریدگی‌‌ها را سرعت می‌دهد، به ترمیم پوست کمک می‌کند، و هورمون‌های عامل ایجاد آکنه را تحت کنترل در می‌آورد. ید از طریق کند کردن فرآیند تشکیل چین و چروک و خطوط صورت، بروز نشانه‌های افزایش سن را به تعویق می‌اندازد.

خواص ید برای مو

استفاده از ید، راهی است که متخصصان برای داشتن موهایی بلند و درخشان توصیه می‌کنند؛ زیرا این ماده به رشد مناسب موها کمک، و از شکسته شدن‌شان پیشگیری می‌کند. ید با نابودی قارچ‌های مضر برای فولیکول‌های مو، باعث تقویت موهای‌تان می‌شود. خواص ضد عفونی کننده‌ی ید از پوست سر در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کنند، و فضایی پاک و مناسب را برای رشد موها فراهم می‌آورند.

برای بهره‌مندی از حداکثر فواید ید، مصرف مواد غذایی سرشار از این ماده بسیار حائز اهمیت است
منبع : stylecraze

آیا میدانید سبوس برنج به رشد مو کمک میکند ؟

, , , , , , , , ,
Share:

آخرین دیدگاه‌ها